Енергоефективний проект STACCATO

CONCERTO – це ініціатива Єврокомісії, яка очолюється Генеральним директоратом з енергетики. CONCERTO є однією зі складових частин шостої Рамкової дослідницької програми, яка фінансує різноманітні європейські проекти. Одним з таких проектів є проект STACCATO. Всі проекти CONCERTO зосереджені, в першу чергу, на демонстрації екологічних, економічних та соціальних переваг від використання джерел відновлюваної енергії у поєднанні з енергоефективними технологіями та системою контролю за споживанням енергії, якою управляють громади. CONCERTO створює основу для обміну думками та досвідом між усіма громадами, об’єднаними ініціативою, а також й іншими містами, які керуються такими ж принципами. 

STACCATO розшифровується як «Екологічні технології та об’єднані підходи громад у дії». Проект чітко визначає потребу у переході до сталого енергопостачання у вже існуючих житлових районах. Більшість районів зіштовхнулись із проблемами відставання на технічному рівні, а також із відсутністю соціальної єдності. В той час як у Східній Європі енергоефективність є головною причиною для модернізації будинків, то у Західній Європі, перепланування житлових будівель вбачається як нагода для вживання заходів з підвищення енергоефективності та використання джерел сталої енергії. Три райони міста, які беруть участь у проекті STACCATO, використовують великі сонячні термальні системи для забезпечення мешканців енергією. Енергетична інфраструктура, основана на розподілі тепла, зараз знаходиться на стадії модернізації, при цьому «тепловий захист» будинків значно покращиться.


Всі ці зміни мають покращити внутрішній клімат будівель, та зменшити витрати на електроенергію. Проект STACCATO реалізовується у рамках європейської ініціативи CONCERTO, а також є прикладом для інших модернізаційних проектів у Європі.

Мета: заощадити 50% електроенергії, знизити рівень СО2. Квартири: +/- 2,500 у 3 європейських містах. Тривалість: 5 років (2007-2012). Бюджет: € 20 млн. Підтримка Європи: € 8 млн. Партнери: 25 у 7 різних країнах. Координатор: Eneco

Демонстраційні об’єкти

Місця реалізації проекту STACCATO – це типові післявоєнні райони. За останні кілька десятиліть більш заможні мешканці переїхали до інших міст, або до більш зелених околиць. На сьогоднішній день у подібних післявоєнних районах проживають переважно іммігранти та люди із низьким рівнем доходів. Ці зміни призвели до численних проблем, а саме: відсутності єдності суспільства, високого рівня безробіття, «паливної бідності» тощо. Необхідно заохочувати мешканців із середнім та високим рівнем доходів переїжджати у такі райони, з метою зміцнення соціальної єдності та для запобігання подальшого занепаду останніх. Все це має призвести до покращення стану будинків, торгівельних підприємств, офісів, транспортних послуг тощо. Ми провели інтерв’ю із кількома великими партнерами, які задіяні у реалізації проекту, щоб продемонструвати деякі об’єкти.

Амстердам. Пані Марія Віссер, старший радник з питань довкілля та сталого розвитку району Північний Амстердам, Нідерланди.

«Демостраційний об’єкт, розташований у районі Північний Амстердам, це комплекс будинків під назвою «Хет Бреед». Він складається з 1176 помешкань, якими володіють дві житлові асоціації. Ці помешкання були збудовані у середині 1960-х років, як частина проекту, спроектованою архітектором Ван Гоолем. Ван Гооль отримав замовлення на проектування помешкань із максимальною стандартизацією. Будівля складається з одинадцяти блоків, які об’єднані між собою надземними переходами, що і надає усьому комплексу унікального вигляду. Всі помешкання опалюються чотирма котельними, які працюють на газу.»

Що може зробити будинок більш енергоефективним?

«У процесі модернізації будинку будуть встановлені сталі джерела енергії, такі як сонячні колектори разом із тепловими насосами та високоефективними бойлерами, які стануть частиною системи енергозабезпечення. Заощадити на використанні енергії можна буде шляхом утеплення фасаду, даху та підлоги у блоках, а також завдяки встановленню високоякісних вікон та використання низькотемпературного опалення. Окрім цього, задля досягнення оптимальної енергоефективності, планується ретельно контролювати обладнання, яке буде використовуватись. Це дозволятиме мешканцям постійно отримувати точну інформацію стосовно їх особистого споживання енергії.»

У чому саме ваш підхід є інноваційним?

«Перш за все, вже сама схема проекту є інноваційною. Проектом керують дві житлові асоціації, яким довелось розробити геть іншу організаційну структуру, відмінну від тієї, яку вони б могли реалізовувати працюючи самостійно. Підхід, що застосовується, створив можливість модернізувати будівлі без тимчасового виселення 1176 жителів. Ще одним цікавим моментом є те, що мешканці будинку будуть і надалі жити у своїх квартирах під час модернізації. Під час безпосереднього ремонту квартир, у них буде можливість тимчасово переїхати у так звані «будиночки відпочинку», які було спеціально створено у деяких блоках будинку. Третій інноваційний підхід полягає у раціональному використанні пір року. Це є необхідним, оскільки модернізація триватиме три роки. Прикладом такого практичного сезонного методу є спорудження нової системи опалення у літній період. Четвертою інноваційною рисою є застосування техніки деталізації та уникнення помилок там, де це є можливим. Оскільки одна помилка призведе до 1176 проблем!»

Як саме Ви підтримуєте комунікацію з мешканцями?

«Ми ввели ряд засобів комунікації, а саме: сайт, брошури, інформаційну розсилку та збори мешканців. Все це забезпечує постійне інформування жителів про стан проекту. Збори проводяться на рівні блоків (10 квартир). За необхідності мешканцям надаються персональні консультації. Постійна та ефективна комунікація із жителями будинку є надзвичайно важливою. Згідно з громадянськими правами Нідерландів, обов’язковим є проведення опитування, в якому не менше 70% мешканців будинку мають проголосувати «за», для того щоб почати реалізацію плану робіт. Реалізація усіх вищезгаданих заходів залежить від результатів голосування.»

Як голландці ставляться до енергозбереження та сталої енергетики?

«У Нідерландах політика зменшення обсягів енергоспоживання та сталої енергетики впроваджується на різних рівнях (національному, регіональному та місцевому). Чимало об’єднаних ініціатив, разом і з партіями будівельної промисловості, науковими інститутами та консультантами працюють над поінформованістю населення з питань енергозбереження та сталої енергетики.

Метою цього є скорочення споживання енергії у будівлях у Нідерландах на 50% за двадцять років, у порівнянні до обсягів споживання 1990 року. Одночасно із тим, власників будинків та будівель спонукають вживати заходів збереження енергії. Інвестиційні вікна, такі як – модернізація, купівля та продаж – є дуже гарною можливістю для реалізації енергоощадних заходів.»

Яку користь принесе модернізація місту та району?

«Модернізація є корисною з різних точок зору. По-перше, перероблений житловий комплекс буде придатним для проживання ще протягом наступних 30 років після завершення реалізації проекту. З естетичної точки зору, помешкання будуть виглядати набагато краще, а також це значно покращить умови проживання. Окрім того, модернізація зробить свій великий внесок в енергетичну політику районної ради Північного Амстердаму. І врешті-решт, проект модернізації дозволить знизити витрати на електроенергію для мешканців будинку та одночасно підвищень комфорт їх проживання.»

Як можна досягти такого рівня енергоефективності?

Найбільш економічним шляхом задоволення наших потреб на енергію, одночасно вирішуючи проблеми зміни клімату, є більш ефективне використання енергії та джерел сталої енергії. Удосконалене проектування будинків, модернізація вже існуючих, шляхом використання більшого рівня ізоляції, технологій активного та пасивного сонячного опалення, енергоефективних котлів, кращої системи регулювання опалення, природного освітлення, єдиної системи електропостачання тощо – все це може зменшити попит на енергію та зробити будинки більш комфортними для проживання. Будинки необхідно (пере)проектувати відповідно до вимог Trias Energetica. Trias Energetica – це спосіб управління споживанням енергії, у відповідності до простої та логічної концепції, яка допомагає заощаджувати енергію, скорочувати залежність від викопного палива та зберігати довкілля.

Три елементи Trias Energetica:

  1. Скорочення попиту на енергію уникаючи відходів та вживаючи енергоощадних заходів.
  2. Використання джерел сталої енергії замість кінцевого викопного палива, або атомної енергії.
  3. Вироблення та використання викопного палива найефективнішим шляхом.

Проект, який реалізується у районі Північний Амстердам, використовує підходи, схожі до підходів Trias Energetica.

Джерело: Нідерландсько Українська Стала Єнергетична Платформа

Green Harmony Home
We design your Green Harmony Home!
26 МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ П.Б.
 26-та МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ ПАСИВНОГО БУДИНКУ 2023 | Весна 2023 | Німеччина | #26intPHC
ЗАМОВТЕ РНРР7 2012 (UA)!
ЗАМОВТЕ СЕМІНАР ЗАРАЗ!
PHPP Workshop: Personal & Group E-Learning
PASSIVHAUS TRAIN: НАВЧАННЯ
НОВИНИ
НОВИНИ ЗА КАТЕГОРІЯМИ
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ: ФЕЙСБУК
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ: ТВІТЕР