Стандарт Пасивного Будинку — пріоритет для правильної школи
Всеукраїнська акція «Школи рятують світ» — Долучайтеся!
Українські загальноосвітні заклади характеризуються як надмірним енергоспоживанням, так і неналежними умовами шкільного середовища, що порушує право дітей на безпечні умови навчання. Відповідно до Бюджетного кодексу України відповідальність за фінансування загальноосвітніх закладів лежить на органах місцевого самоврядування. На балансі органів місцевого самоврядування знаходиться понад 20 тис. шкільних будівель, з яких старий фонд складає майже 60 %.
Зношеність будівель та систем не дозволяє забезпечувати адекватний рівень енергетичних характеристик будівель, а відтак і належних та безпечних умов перебування в них. Питання енергоефективної модернізації шкільних будівель, реконструкції мереж тепло- і водопостачання набуло надзвичайної гостроти. Темпи зростання тарифів на енергоресурси значною мірою перевищують темпи фінансування, хронічно не вистачає бюджетних коштів для ефективного розв’язання цих суспільних проблем. На жаль, існуюча сьогодні нормативна база є фрагментарною і не відповідає сучасним європейським вимогам. Закріплені у вітчизняних законах та підзаконних актах норми мають доволі широке трактування та не сприяють прозорій практиці запровадження стандартів енергоефективності будівель, моніторингу та ефективному менеджменту об’єктів комунальної власності.
В цілому нема умов для ефективного застосування доступних технологій, породжуються суб’єктивні перепони для затвердження місцевих планів сталого розвитку. Лобістська кампанія «Глобальної синергії» спрямована на сприяння внесенню відповідних змін до Державних будівельних норм та санітарно-гігієнічних правил у розділах, що стосуються навчальних закладів з метою адаптації до норм та стандартів, діючих у країнах ЄС.
Запровадження Стандарту Пасивного Будинку для шкільної будівлі, який чітко окреслить параметри шкільного середовища, дозволить комплексно врегулювати низку питань, що виникають у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, зокрема, щодо встановлення мінімальних вимог до енергетичної ефективності будівель, забезпечення їх дотримання (що важливо для створення належного навчального середовища), проведення сертифікації енергоефективності будівлі, фінансування здійснення енергоефективних заходів у будівлях (за активної участі громад).
Ініціатива «Глобальної Синергії» щодо лобіювання Стандарту Пасивного Будинку для шкільних будівель розроблена з урахуванням положень Прогресивного плану адаптації законодавства України до законодавства ЄС (рішення Координаційної ради з адаптації законодавства від 10.06.2011), зокрема на підтримку пункту 14.15 про ухвалення Закону України «Про енергетичну ефективність будівель» протягом 3 років після набуття чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Застосування Стандарту Пасивного Будинку при будівництві нових шкіл та реконструкції вже існуючих дасть змогу заощадити значні ресурси. Школа, яка відповідає Стандарту Пасивного Будинку, не потребуватиме коштів у нинішніх обсягах на опалення, електрику. Крім того, кожна «Пасивна» шкільна будівля – це внесок у захист довкілля (зменшення емісії парникових газів внаслідок використання сучасних енергозберігаючих технологій).
Петицію також можна підписати он-лайн, що більш прийнятно для дорослих, але надзвичайно важливо, щоби показати спільноті важливість питання та відкриту громадянську позицію.