Пасивний Будинок Passivhaus Codru Quince

Інформація про об’єкт Пасивний Будинок Passivhaus Codru Quince
Назва об’єкту: Односімейний Пасивний Будинок, Молдова, Codru
Число поверхів: 3
Число мешканців: 4-8
Термін проектування: 2012 рік
Період будівництва: 2012 – 2015 р.р.
Тип: Житлова будівля на одну сім’ю
Обчислена Площа Будівлі (ОПБ, англ.. – TFA): 301,3 м²
Додаткові особливості проекту: пристроєний неопалюваний гараж, тераса на другому поверсі з виходом назовні.

Конструкції: Кам’яно-залізобетонна будівля, залізобетонний каркас із заповненням зовнішніх стін місцевим матеріалом – кам’яними блоками «Котилець».

Адреса: Молдова, м. Кишинів, район Кодру
Команда дизайнерів: Молдовська компанія FPS «Dimensional Design»
ГАП: Алла Кіріченко.
Консультанти: Українська Ініціативна Група Пасивного Будинку, Україна, м. Луганськ:
РНРР розрахунки енергетичних балансів, консультативний  супровід, 3D Design, BIM візуалізація: Українська Ініціативна Група Пасивного Будинку, інженер Ольга Носенко.

Опис проекту
Попит на енергію у житлово-комунальній галузі складає близько 40% від загального попиту на енергію, водночас найбільша частка цього попиту – приблизно 75,5 %  — припадає  на енергію для опалення та охолодження.
Тільки з початку поточного року вартість газу та електроенергії для приватних споживачів зросла на 15%, а дизельне пальне за півроку подорожчало майже на 50%! Це означає суттєве підвищення витрат на опалення житла для власників приватних будинків і котеджів з автономною системою теплопостачання. Невтішна перспектива щороку витрачати значну суму тільки за тепло (не рахуючи інших витрат на утримання житла) спонукає власників приватних будинків все пильніше придивлятися до всіляких енергозберігаючих заходів, які вже добре зарекомендували себе у світі.
На сьогоднішній день найсуворішим енергетичним стандартом, застосування якого призводить до скорочення споживання енергії для опалення будівель на 90%, є концепція Пасивного Будинку.

Пасивні Будинки забезпечують відчутну економію енергії та знижують викиди парникових газів. І заощадження від цього – не просто теоретичні викладки, вони реалізовані практично, отримуються в реальному житті.
Яскравий приклад: на сьогодні за стандартом Пасивного Будинку у світі побудовано понад 50000 будівель різного призначення загальною площею близько 20 мільйонів квадратних метрів, які пропонують своїм користувачам високий рівень комфорту з одночасним заощадженням коштів на витратах за електроенергію. Загалом  це складає близько 240 млн. євро (320 000 000 доларів або 2 610 000 000 гривень!) на рік. І ці цифри постійно зростають.

Пасивні Будинки є екологічно чистими уже за визначенням: вони використовують украй мало первинної енергії, залишаючи достатньо енергетичних ресурсів для  наступних поколінь, не завдаючи ніякої шкоди навколишньому середовищу. Додаткова енергія, необхідна для їх будівництва (втілена енергія), відносно невелика в порівнянні з енергією, яку вони заощаджують протягом експлуатації. Це здається настільки очевидним, що відпадає потреба в додатковій аргументації.

Комфортне середовище проживання, яке пропонує Пасивний Будинок, позитивно впливає на здоров’я людини, сприяє суттєвому продовженню дієздатного періоду  її життя. Особливо благотворно атмосфера Пасивного Будинку впливає на алергіків. Цей фактор кліматичного комфорту в помешканні також є суттєвою причиною зростаючої популярності Пасивних Будинків. Вірно кажуть, що наші будинки – це “живі істоти”, які несуть у собі дух та схильності своїх мешканців.

Ідея  спорудження цього вишукано елегантного будинку Passivhaus Codru Quince – першого Пасивного Будинку Молдови — належить молодому бізнесмену (Республіка Молдова). Втілення своєї ідеї Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince клієнт вирішив доручити найкращим фахівцям у будівельній галузі Молдови – Проектній компанії FPS «Dimensional Design», яку очолює архітектор Максим Аурелі. За 17-тирічний період )своєї діяльності  компанія розробила та втілила в життя сотні високоякісних проектів будівель різного призначення.

Групу архітекторів компанії FPS «Dimensional Design» очолює ГАП Кіріченко Алла Семенівна — талановитий харизматичний архітектор, випускниця Московського архітектурного університету, Заслужений архітектор республіки Молдова. Ще за радянських часів за проектами Алли Кіріченко було побудовано таку перлину архітектурного мистецтва, як Цирк у столиці Молдови місті Кишиневі, а також ряд   інших унікальних споруд.

Групу архітекторів компанії FPS "Dimensional Design"очолює ГАП Кіріченко Алла Семенівна

ГАП компанії FPS «Dimensional Design» Кіріченко Алла Семенівна дає інтерв’ю телебаченню AllMoldova

Групу інженерів – конструкторів очолює висококваліфікований досвідчений ГІП Галина Горчакова.

Пасивний Будинок Passivhaus Codru Quince розташований у мальовничому місці — районі Кодру поблизу столиці Молдови м. Кишинева.
Passivhaus Codru Quince — 3-х поверховий, він має вишукану компактну форму з дуже гарним показником для приватного односімейного будинку  A/V = 0,57, досягнутим завдяки ретельній роботі архітекторів. Простоту та вишукованість чистих ліній доповнює гармонійно виконане оздоблення зовнішніх стін будинку – гра комбінації кольорів: яскраво-білого (штукатурка Термо-Лайт ТЛ-122 ЭКО) та кольору натуральної деревини (обшивка фасаду сайдінгом під дерево).

Необхідною передумовою досягнення точних і якісних результатів проектування будинків програмі PHPP є врахування місцевих кліматичних даних. Залежно від розташування проектованої будівлі кліматичні дані можуть бути визначальним чинником для  досягнення критеріїв Пасивного Будинку.

У РНРР — розрахунках енергетичних балансів Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince були застосовані кліматичні дані, генеровані за допомогою нового унікального інструменту розрахунків кліматичних даних, розробленого Інститутом Пасивного Будинку (Німеччина) та розміщеного на сайті Інституту (РНІ) www.passipedia.org. Цей інструмент доступний для всіх членів Міжнародної Асоціації Пасивного Будинку.

Клімат Молдови помірно континентальний. Середні температури січня: на півночі -5°C, на півдні -3°C; липня  — відповідно 19 і 22°C; максимальна літня температура для системи охолодження + 28,8 °С. Річна норма опадів від 400 мм на півдні до 560 мм на півночі. Такі помірні кліматичні умови в цій країні сприяють успішному втіленню Стандарту Пасивного Будинку.

Рішення орієнтувати Пасивний Будинок Passivhaus Codru Quince на будівельному майданчику за напрямками сторін світу були продиктовані майже прямокутною формою земельної ділянки та розташуванням самого майданчика на схилі пагорба (кут нахилу приблизно 10 °) біля підніжжя місцевого струмка Скіноси. Схил пагорбка спрямований на Південь-Захід, майданчик виходить на дорогу. Тому архітектори вирішили перемістити головний фасад будинку, призначивши ним  той, що виходить  у двір – на Південь-Схід, з кутом повороту 23°. Це сприятиме отриманню найбільших надходжень тепла від сонячної радіації протягом зимового періоду. Більша частина вікон розташована саме на цьому фасаді. В той час як на північно-західному фасаді розташовані тільки два невеликих вікна.

Головні конструктивні рішення по Пасивному Будинку Passivhaus Codru Quince зумовлені розташуванням будинку у зоні підвищеної сейсмічності. Рівень сейсмічності на території Молдови становить 7 — 8 балів залежно від району.

Сучасні методи будівництва сейсмостійких будівель все більше використовують  засоби активного сейсмічного захисту. Принцип дії останніх заснований на застосуванні спеціальних конструктивних пристроїв і пристосувань: шарнірів, поясів, що ковзають, гасителів коливань, пружних прошарків, здатних знизити сейсмічне навантаження під час землетрусів. У країнах СНД, зокрема і Молдові, традиційно використовуються більш дешеві, пасивні методи захисту: посилення конструкцій будівлі, збільшення площі армування, збільшення перерізу несучих колон і ригелів, застосування діафрагм жорсткості.

Як показує практика, підвищення сейсмічності всього на один бал є причиною значного посилення вимог до всіх конструктивних елементів споруди. Будівля може вважатися сейсмічно стійкою тільки тоді, якщо під час  її проектування було та будівництва вжито повний комплекс превентивних заходів, спрямованих на  підвищення несучої здатності будівлі до вертикальних і горизонтальних навантажень. У тих районах, де існує підвищена сейсмічна небезпека, будівництво ведеться з застосуванням саме такого комплексу заходів, що впливає на вартість квадратного метра житла. Вона залежить від безлічі факторів: застосовуваних технологій, матеріалів, конкретних умов на будівельному майданчику тощо.

Група інженерів — конструкторів компанії FPS «Dimensional Design» під керівництвом висококваліфікованого досвідченого ГІПа Галини Горчакової ухвалили рішення застосувати у проекті Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince перевірену досвідом схему конструкції кам’яно-залізобетонної будівлі: залізобетонний каркас із заповненням зовнішніх стін місцевим матеріалом – кам’яними блоками «Котилець» товщиною 390 мм — з армуванням кладки металевою сіткою.

Фундаменти будинку – залізобетонні блоки по монолітній плиті з залізобетонним поясом по верху фундаментів.

Враховуючи крутизну схилу будівельного майданчика та несприятливий стан ґрунтів під основою фундаментів наявність тріщин, можливість обводнення тощо), проектуванню фундаментів було приділено особливу увагу. Проектом також передбачено підпірну стінку, що запобігає можливості зсувів ґрунтів по схилу.
Для зниження тепловтрат всі зовнішні поверхні огороджувальних конструкцій  – стін, дахів, плити по ґрунту – покриті безперервним шаром ефективної теплоізоляції товщиною по стінах — 200 мм. У РНРР розрахунках було обчислено декілька варіантів теплоізоляції: натуральний целюлозний утеплювач – ековата «Юнізол» Української компанії Юнізол (λ = 0,04 Вт/(м ∙ ºК)), ефективний плитний утеплювач RockWool (λ = 0,038 – 0,041 Вт/(м ∙ ºК)), ефективний плитний утеплювач Celotex FR5000 компанії Celotex (λ = 0,021 Вт/(м ∙ ºК)), та ефективна теплоізоляція з пінополіуретану (λ = 0,02 Вт/(м ∙ ºК)).

Внутрішні поверхні будинку мають герметичний шар, який запобігає руйнуванню та пошкодженню будівельних конструкцій внаслідок руху теплого повітряного потоку з водяними парами зсередини назовні. Задана на стадії проектування герметичність будівлі n50 = 0,3 1/год. повинна ретельно перевірятися на етапі будівництва.

Оскільки дахи будинку мають особливу форму і перетинають зовнішні стіни, для дотримання  вимог стандарту Пасивного Будинку – «Конструкції без теплових містків» —  одним з важливих конструктивних рішень запропоновано застосування нових конструкцій балконних систем Balcony Schöck Bauteile GmbH, сертифікованих Інститутом Пасивного Будинку як конструкції, придатні для Пасивного Будинку.

Конструкції балконних систем Balcony Schöck Bauteile GmbH, сертифікованних Інститутом Пасивного Будинку, Німеччина

Конструкції балконних систем Balcony © Schöck Bauteile GmbH, сертифіковані Інститутом Пасивного Будинку, Німеччина

Сонячне тепло постачається в Пасивний Будинок Passivhaus Codru Quince через великі віконні рами з потрійним склінням REHAU L — Clima Design — with spacer ‘Swisspacer’ (сертифіковані PHI) з Uрами=0,71 Вт/(м2 ∙ °К) , розташовані головним чином на фасаді, спрямованому на   Південь – Схід. Сертифіковане потрійне скління — 37 iPlus 3S – INTERPANE з Uскл.=0,6 Вт/(м2 ∙ °К) та gскл. = 0,52 Вт/(м2 ∙ °К).

Віконні рами покриті по периметру шаром щільного ефективного утеплювача. Виконано ретельне планування інсталяції віконних рам з метою досягнення максимальної герметичності конструкцій та відсутності містків холоду, коефіцієнт теплопровідності монтажу вікон λмонтаж = 0,010 Вт/(м ∙ °К).

Проблему можливості перегріву будинку протягом спекотних літніх місяців вирішено шляхом  застосовування натуральної літньої вентиляції через відчинені вікна (денна та нічна натуральна вентиляція) та інсталяції віконних систем – ролетів компанії Hella з теплоізоляційними коробками.

Зовнішні двері – сертифіковані двері для Пасивних Будинків Alpha-Fenster з Uрами=0,75 Вт/(м2 ∙ °К).
Компактна система вентиляції з рекуперацією тепла для постачання свіжого повітря та опалення будинку – сертифікована РНІ вентиляційна система Dantherm Air Handling A/S — Dantherm HCH8 з ККД рекуперації тепла 83% та ККД двигуна 0,26 Вт ∙ год/м³.

У проекті також застосовано високоефективну, економічну побутову техніку, таку як  електроніка та мала побутова техніка, освітлення тощо.
Серія розрахунків енергетичних балансів Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince з використанням програми РНРР 2007 та їх ретельний аналіз показали дуже гарні результати.

Результати РНРР розрахунків Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince

Питоме споживання енергії для опалення: 12 кВт ∙ год/(м2 рік)
Питоме споживання первинної енергії (ГВП, опалення, охолодження, електроенергія допоміжна й домогосподарства): 65 кВт ∙ год/(м2 рік )
Результати тесту вентилятора для побудованого об’єкта при  герметичності n50:  0,3 год-1 *
[Сонячна енергія: 0 кВт ∙ год/(м2 рік) (із застосуванням сонячних колекторів у перспективі)].
Навантаження опалення: 10 Вт/м2
Навантаження охолодження: 10 Вт/м2

Частота перегріву у літній період: 3 %

Інноваційні технології

Енергозберігаючі прилади освітлення. Все освітлення буде енергоефективним, встановлюються світлодіодні ліхтарі. Пральна та посудомийна машини мають входи для подачі гарячої води, виготовленої за допомогою сонячних колекторів.

Планується досягти додаткового заощадження енергії за рахунок впровадження   технологій «Розумний Будинок».

Планове подорожчання будівництва:  + 10 % у порівнянні зі звичайними будинками Молдови.

Планові заощадження коштів за використання енергії на опалення: 930 – 1030 доларів у рік (за опалювальний період).

Замовник та господар Пасивного Будинку Passivhaus Codru Quince має на меті проводити аналіз та моніторинг як на стадії будівництва, так і в процесі експлуатації свого унікального ідеального Пасивного Будинку.

25 МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ П.Б.
 25 МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ ПАСИВНОГО БУДИНКУ 2021 | 10 - 11 вересня 2021 | Вупперталь | Німеччина | #25intPHC
ЗАМОВТЕ РНРР7 2012 (UA)!
ЗАМОВТЕ СЕМІНАР ЗАРАЗ!
PHPP Workshop: Personal & Group E-Learning
PASSIVHAUS TRAIN: НАВЧАННЯ
НОВИНИ
НОВИНИ ЗА КАТЕГОРІЯМИ
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ: ФЕЙСБУК
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ: ТВІТЕР