Визначальні складові Пасивного Будинку
Пасивний Будинок є не тільки енергетичним стандартом, але й цілісною концепцією забезпечення високого рівня комфорту. Точне визначення Пасивного Будинку формулюється наступним чином:
«Пасивний Будинок — це будівля, в якій тепловий комфорт (ISO 7730) досягається виключно за рахунок додаткового попереднього підігріву (або охолодження) маси свіжого повітря, необхідного для підтримання в приміщеннях повітря високої якості, без його додаткової рециркуляції».
Пасивний Будинок потребує всього 10 відсотків енергії, яка використовується типовими будівлями Центральної Європи, тобто економія енергії становить близько 90 відсотків. Власників Пасивних Будинків мало непокоїть підвищення цін на енергоносії. При цьому слід враховувати, що додаткові потреби енергії можуть повністю задовольнятись за рахунок відновлювальних джерел. Пасивний Будинок не є торговою маркою, це будівельна концепція, яка відкрита для всіх!
Визначальні елементи Пасивного Будинку
Пасивний Будинок поєднує в собі високий рівень комфорту з дуже низьким споживанням енергії. Його визначальними елементами є пасивні компоненти, такі як енергетично ефективні вікна і високий рівень ізоляції та рекуперації тепла.
5 важливих технологічних складових Пасивного Будинку:
1. Теплоізоляція виключно високого рівня;
2. Добре ізольовані віконні рами з потрійним низькоемісійним склом;
3. Конструкції без теплових містків;
4. Герметична зовнішня оболонка будівлі;
5. Комфортна вентиляція з високою ефективністю рекуперації тепла.
Нижче наведені основні вимоги до Пасивного Будинку:
- Пасивні Будинки споживають менше 15 кВт / (м²/рік) енергії для опалення або охолодження житлової площі
- Навантаження опалення / охолодження обмежене до 10 Вт/(м²).
- Використання первинної енергії не може перевищувати 120 кВт/(м²).
- Пасивні Будинки повинні бути герметичними з обмеженими нормами повітрообміну n50 = 0,6 год-1.
- У більш теплому кліматі та / або протягом літніх місяців частота перегрівання не перевищує 10% (температура в приміщеннях понад + 25 ºС) .
Розробка проектів та будівництво Пасивних Будинків не є складним процесом . Але, як і будь-яка інша діяльність, вони потребують ґрунтовних знань. Архітектори, інженери та фахівці будівельної галузі мають достатньо професійних знань та практичного досвіду. Будь-які додаткові знання та практичний досвід, необхідні для проектування та будівництва Пасивних Будинків, за бажання, можна набути з помірними зусиллями.
З метою сприяння практичній реалізації цього процесу Інститут Пасивного Будинку (Німеччина) ввів додаткові кваліфікації: «Сертифікований Проектувальник Пасивного Будинку» та «Сертифікований Консультант Пасивного Будинку». Ці кваліфікації захищаються та є доступними тільки для кваліфікованих спеціалістів.
Право на їх отримання можна здобути двома способами:
- Шляхом проходження письмового іспиту згідно з існуючими законами.
- Через документальне узаконення вже збудованого Пасивного Будинку, який був сертифікований Інститутом Пасивного Будинку (Німеччина), або через сертифікацію завершеної реконструкції будівлі (стандарт EnerPHit), якщо конкретний фахівець несе відповідальність за її планування.
Головні критерії для планування Пасивного Будинку
Стандарт Пасивного Будинку — це якість, комфорт та енергоефективність. Завдяки доступності свого опалення та кондиціонування, Пасивні Будинки вимагають дуже мало енергії для досягнення комфортної температури протягом всього року. Одночасно із забезпеченням чудового комфорту, зовнішня оболонка Пасивного Будинку також захищає конструктивні компоненти будівлі.
Ключовим при цьому є використання конструктивних компонентів високої якості . Але просте використання компонентів Пасивного Будинку не робить будівлю Пасивним Будинком. Критично важливе значення для задоволення Стандарту Пасивного Будинку має ретельне планування взаємодії між цими компонентами.
Головний інструмент для планування Пасивного Будинку — програма «Пакет Планування Пасивних Будинків РНРР» допомагає проектувальникам визначити, чи буде ретельно, з дотриманням усіх вимог спроектована будівля відповідати наступним критеріям Стандарту Пасивного Будинку:
- Питоме споживання енергії на опалення будівлі ≤ 15 кВт год/(м²/рік), або навантаження опалення ≤ 10 Вт/м².
- Питоме споживання енергії на охолодження будівлі ≤ 15 кВт год/(м²/рік).
- Щорічний період перегріву (температура в приміщенні вище 25 ° C) ≤ 10%.
- Результат тесту на герметичність (n50) ≤ 0,6 год-1 зміни повітря.
- Загальний попит на первинну енергію ≤ 120 кВт/(м²/рік).