Конструкції Пасивного Будинку
Системи стін, придатні для Пасивних Будинків
Стандарт Пасивного Будинку — стандарт якості — не встановлює ніяких особливих методів будівництва. Архітектори можуть проектувати Пасивні Будинки відповідно до власних уподобань, застосовуючи монолітні, дерев’яні, збірнощитові чи композитні конструкції. Навіть виробники збірних будинків пропонують конструкції, придатні для Пасивних Будинків. Вирішальними факторами при виборі типу конструкцій, які мають важливе значення для реалізації високоякісного проекту, є попередній досвід керівника та фахівців-проектувальників, а також вимоги клієнтів.
У деяких випадках суттєве значення мають наступні чинники:
— В разі високої ціни на ділянку землі під будівництво Пасивного Будинку, наприклад, у межах густозаселеного міста, економічно виправданим і пріоритетним є використання легких конструкції, принаймні для зведення зовнішніх стін;
— У будинках з особливо високим навантаженням опалення слід використовувати переважно масивні будівельні матеріали для запобігання дуже швидкому нагріванню приміщень протягом доби.
При будівництві Пасивного Будинку з масивних неізольованих конструкцій (наприклад, стін з вапняного піщаника або залізобетону) в якості їх ізоляції використовуються зовнішні ізоляційні оздоблювальні системи EIFS (Exterior insulation finishing system) з полістиролу (теплопровідність від 0,032 до 0,04 Вт/(м·К)) або мінеральна вата (теплопровідність 0,04 Вт/(м·K)). Іноді виконується кладка з ізолюючого каменю, наприклад, пористого бетону. Як правило, товщина ізоляції EIFS становить від 200 до 300 мм. Шар ізоляції може бути включений в одношарову конструкцю товщиною до 400 мм. Нещодавно на ринку з’явилися монолітні блоки з пористого бетону або цегли, але на даний момент вони рекомендовані тільки для верхньої межі діапазону U-значень Пасивних Будинків.
У дерев’яних конструкціях часто застосовуються пресовані з фанери T- балки, таким чином можна скорочувати частку теплових містків через деревину. Водночас використовуються й масивні дерев’яні конструкції, що сприяє реалізації проектів більш широким колом майстрів. Для зменшення теплових містків нерідко використовуютьсязмішані шари або комбінації з EIFS. Очевидно, що загальна товщина ізоляційного шару в цих конструкціях буде знаходитись в межах від 300 до 400 мм. Так само поширеними є композитні конструкції з масивних несучих елементів (армованого залізобетону або залізобетонного каркасу з компонентами зовнішніх дерев’яних панелей. Ці конструкції уніфіковані, що дозволяє скоротити час будівництва.
Бетоно-цегляні опалубки з полістиролу або PS з керамзитом використовуються, в основному, для приватних будинків. Набувають все більшого поширення панельні стіни з вакуумною ізоляцією плівкою або сталевими пластинами. Але у зв’язку зі складною технологією їх виготовлення й, відповідно, контролю якості, вони дуже дорогі. Для стін Пасивних Будинків підходять навіть класичні сталеві конструкції.