10 міфів щодо Пасивних Будинків
Інтерв‘ю з директором німецького Інституту Пасивного Будинку, проф. Вольфгангом Файстом
1. У Пасивних Будинках не можна відкривати вікна
За рекомендацією PHI (Інститут Пасивного Будинку, Дармштадт, Німеччина), кожен Пасивний будинок має вікна, які можна відкривати. Проте, якщо навіть ви не відкриваєте вікна протягом тривалого періоду, наприклад, у холодну пору року або у пору дощів, технічні системи вентиляції постачають свіже повітря так, що в Будинку ніколи не буде задушливого, спертого повітря.
2. Внаслідок контрольованої вентиляції у житловому приміщенні виникають протяги
Вентиляція житлового приміщення постачає стільки свіжого повітря скільки необхідно згідно з санітарними нормами. Найкраще улаштовувати припливні та витяжні отвори повітроводів на висоті, під стелею. У такому випадку вже на відставні 30 см від повітряного потоку помітних коливань повітря спостерігатись не буде. Перебуваючи в будь-якому Пасивному Будинку ви ніколи не будете відчувати ніяких протягів.
3. Пасивний Будинок не потребує опалення
Пасивний будинок не є “Будинком з нульовим енергопостачанням» (Zero-Energy Home). Але, як правило, йому потрібна лише невелика кількість енергії на опалення. Отже Пасивний Будинок потребує опалення.
4. Пасивні Будинки завжди досить “незграбні”
Звідки з’явилося таке затвердження? Існують тисячі Пасивних Будинків різноманітних форм та розмірів: від Будинків з шатровими дахами до Будинків з дахами у вигляді усічених куполів та конусів і навіть з Ванкель-поршневими формами дахів. Існують Пасивні Будинки з великим різноманіттям будь-яких архітектурних форм.
5. Технології Пасивних Будинків поки що в стадії доопрацювання
Пасивний будинок не потребує застосування такої кількості технологій, як звичайні Будинки! Тут задіяні тільки спеціальні технології необхідної Пасивному Будинку вентиляції з рекуперацією тепла. В Канаді та Скандинавії вже понад 50 років успішно використовується технології Пасивного Будинку.
6. Пасивний Будинок можна будувати тільки в місцях з можливістю отримання сонячних надходжень
Ця думка може виникати внаслідок плутання технологій Пасивного Будинку з “Пасивним Сонячним” методом. Можна знайти Пасивні Будинки, споруджені в містах зі щільною забудовою, з головним фасадом, зорієнтованим на північ. Для будівництва Пасивного Будинку затінена ділянка не є перешкодою.
7. Пасивний Будинок набагато дорожчий за звичайний, він не окупається
Останнє наше дослідження показало, що будівництво Пасивного Будинка у порівнянні зі звичайним будинком потребує на 5-7% інвестицій більше тільки на початковому етапі. Водночас у вас є можливість отримати урядову фінансову допомогу за позитивні екологічні характеристики Пасивного Будинку. (На жаль, в Україні ще не існує подібної практики – Ред.). Найбільш вагомий результат приходить пізніше: мешканці Пасивного Будинку будуть економити від 800 до 1500 євро поточних витрат щороку (Це приблизно від 8000 до 15000 гривень – Ред.). Раціональний розрахунок з огляду на перспективу свідчить, що з економічної точки зору вибір на користь Пасивного Будинку є найвигіднішим найоптимальнішим.
8. У Пасивному Будинку завжди холодно
Єдине, що можна порадити — завітайте до Пасивного Будинку. Мешканці Пасивних Будинків полюбляють тепло. Ми заміряли температуру в приміщеннях: взимку вона була від + 22 до + 24 °C. Пасивний Будинок — це дуже затишне житло; водночас його опалення буде коштувати недорого.
9. У приміщеннях Пасивному Будинку не можуть підтримуватись автономні температури
Все залежить від побажань мешканців будинку: вам не потрібні кімнати з холодними боковими стінами, навіть якщо утримання їх теплими коштуватиме дещо дорожче. За потреби в Пасивний Будинок також можна вбудувати і прохолодний винний льох. Можливо майже все.
10. Не можна перебудувати старий будинок у Пасивний Будинок
Зазвичай це так. Але це тільки частина правди: в процесі реконструкції старої будівлі ви можете втілити технології Пасивного Будинку. Для цього знадобляться дуже гарна ізоляція зовнішніх стін, енергоефективні вікна з потрійним заскленням та вентиляція з рекуперацією тепла. Ви не досягнете енергетичного Стандарту Пасивного Будинку з питомим споживанням енергії 15 кВт-год /м², але показники від 20 до 35 кВт-год/ м² отримаєте. Будьте в цьому впевнені, тому що дійсно за стандартом Пасивного Будинку можна перебудувати навіть набагато більші будівлі, ніж односімейні будинки.
Читайте далі:
Інформація по Пасивним Будинкам підготовлена за матеріалами Інституту Пасивного Будинку, м. Дармштадта, Німеччина (Passivhaus Institut Darmstadt) http://www.passiv.de/ http://www.passivehouse-international.org/ http://passipedia.passiv.de/ http://www.passivhaustagung.de/